ACOUSTIC SIGNATURE


The Absolute Sound
Editors Choice
2016


The Absolute Sound
Editors Choice
2015

 

Gramofon Acoustic Signature AsconaPrezentujemy znakomitą Asconę

Acoustic Signature, podejmując się konstrukcji Ascony, pragnął stworzyć nowy ‘kamień milowy’ na rynku gramofonów – fundamentalny projekt gramofonu o wysokiej masie, jednak wciąż elegancki i stylowy. Ascona została zaprojektowana dzięki znaczącej wiedzy projektowej i doświadczeniom rozwojowym, jakie uzyskano na przestrzeni 17 lat. Historia Ascony rozpoczyna się od projektu talerza, na którym spoczywa płyta – wiadomo przecież, że perfekcyjny gramofon musi być wyposażony w talerz pozbawiony rezonansów, obracający się z najwyższą możliwą stabilnością. Talerz o bardzo wysokiej masie stanowi dobre rozwiązanie, ale musi być zaprojektowany z dużą dozą uwagi, aby można było osiągnąć zamierzony rezultat – wysoka masa sama w sobie nie wystarczy.

Kolejnym istotnym elementem projektu jest silnik, który będzie w idealny sposób napędzał talerz, a także podstawa ramienia, dzięki której ramię zostanie ustawione w idealnej pozycji – wszystkie te kwestie wymagały gruntownych przemyśleń, aby osiągnąć założony cel – najdoskonalej brzmiący gramofon, jaki Acoustic Signature kiedykolwiek wyprodukowało – być może najlepszy gramofon w historii?

Oto aspekty techniczne, dzięki którym Ascona jest aż tak dobra: chassis gramofonu jest wycinane z płyty aluminium o grubości 70mm i tworzy część zintegrowanej podstawy. W połączeniu z talerzem waga gramofonu osiąga 80kg. Powierzchnie są szlifowane ręcznie – jest to długotrwały, lecz niezbędny proces, aby uzyskać doskonały wygląd zewnętrzny urządzenia.


Projekt

Przygotujcie się na dalsze niespodzianki. Nowa Ascona stanowi efekt konsekwencji i doświadczeń projektowych firmy. Jeśli dodamy do tego obsypaną nagrodami jakość dźwięku, elegancję, wygodę i komfort użytkowania, łatwo będzie zrozumieć, dlaczego gramofony Acoustic Signature o wysokiej masie odniosły tak wielki sukces.  Seria gramofonów Ascona prezentuje niepowtarzalny styl, w którym doskonałą jakość wykonania połączono z najnowocześniejszą technologią i łatwością dopasowania się do reszty systemu audio. Cały zestaw gramofonu opiera się na aluminiowej podstawie o grubości 35mm. W tej części montowane są podstawki i silnik gramofonu. W projekcie zastosowano najbardziej ekskluzywną wersję talerza Silencer, własnej konstrukcji.

Talerz gramofonu Ascona wyposażono w 30 małych modułów wytłumiających Silencer, ulokowanych na obrzeżu; aby umożliwić montaż modułów, średnicę talerza powiększono do 350mm. Kolejne 24 sztuki większych modułów Silencer zamontowano w korpusie talerza. Podstawy pod montaż ramion można regulować. Konstrukcja umożliwia założenie dowolnego ramienia gramofonowego, a także montaż dwóch ramion jednocześnie. Gramofon wyposażono w trzy regulowane podstawki ułatwiające wypoziomowanie urządzenia.


Audio Research Ref75

System Napędowy

W projekcie Ascony połączono masywną aluminiową plintę o grubości 65mm, z równie masywnym aluminiowym talerzem o grubości 50mm i średnicy 345mm. Takie rozwiązanie stanowi doskonałą podstawę dla montażu łożyska Tidorfolon, utrzymującego talerz gramofonu, a także dla mocowania wymiennych ramion.

Nowa, całkowicie cyfrowa elektronika Alpha DIG sterująca silnikiem, zapewnia doskonałą stabilność obrotów i łatwą kontrolę. Gramofon Ascona posiada najsztywniejsze podstawy pod montaż ramion, jakie były kiedykolwiek wyprodukowane przez Acoustic Signature. Ascona została także wyposażona w zespół 3 silników połączonych z kołem zamachowym.


Talerz

Talerz o wysokości 50mm wykonano z aluminium i umieszczono w nim 54 wkładki wyciszające. W konstrukcji wykorzystano bardzo miękki stop aluminium w celu zoptymalizowania okresowego rezonansu talerza i dodatkowo pokryto go od spodu materiałem wytłumiającym. Założenie projektowe rozwiązania wytłumiającego ‘Silencer-Platter’ było jasno zdefiniowane: eliminacja wibracji powstałych w wyniku wpływu dźwięków rozprzestrzeniających się poprzez powietrze, eliminacja szumów łożyska oraz zwiększenie masy bezwładności talerza. Kolejnym założeniem była dramatyczna eliminacja wszystkich wibracji, mieszczących się w zakresie pasma 400-6000Hz.

Założenia zostały osiągnięte poprzez nawiercenie 54 otworów w bryle talerza. Proces produkcyjny zoptymalizowano pod kątem jak najprecyzyjniejszego wykonania otworów. Otwory są nawiercane, a następnie średnica każdego z nich jest osobno kalibrowana. Taka technologia pozwala na zmniejszenie rozbieżności do granicy 1/100mm, co przekłada się na perfekcyjne dopasowanie 54 modułów wytłumiających. Moduły stają się integralną częścią gramofonu, która w wysoce efektywny sposób absorbuje niepożądane wibracje.

Energia wibracji jest natychmiast redukowana, a praca talerza gramofonu stabilizuje się. Aby uniknąć naruszenia równowagi, wszystkie moduły – zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne – zostały nawiercone w absolutnej symetrii w stosunku do środka talerza. Jak możecie zauważyć, zostało zrobione dokładnie wszystko, aby opracować produkt potencjalnie perfekcyjny.


Silnik

Acoustic Signature wierzy, że system napędowy gramofonu powinien posiadać wystarczająco dużą energię do rozpędzenia talerza, ale jednocześnie nie powinien wpływać na niego podczas obrotów. Cel ten osiągnięto dzięki wyprodukowanemu w Europie silnikowi synchronicznemu, wyposażonemu w najnowocześniejszy system kontroli.

Umieszczony na zewnątrz silnik gramofonu jest sterowany przez swój własny elektroniczny kontroler o nazwie Alpha DIG. Jest to całkowicie nowy projekt, w którym wykorzystano w pełni cyfrowe stopnie wyjściowe oraz technologię oscylatora kwarcowego. Dzięki tym rozwiązaniom silnik pozostaje niewrażliwy na negatywne wpływy wahania napięcia w sieci, czy sprzęty domowe generujące ‘szum’ sieciowy, który może wpływać na działanie silników AC, co bezpośrednio przekłada się na uzyskiwaną jakość dźwięku. Kontrolowany kwarcem  układ  DSP tworzy idealną sinusoidę o napięciu 24V, która napędza silnik, co skutkuje doskonale stabilnymi, stałymi obrotami talerza gramofonu. System kontroli Alpha DIG to znakomite i sprawdzone rozwiązanie konstrukcyjne. Napęd gramofonu zapewnia absolutnie stabilne obroty, a w połączeniu z systemem cyfrowego sterowania, jest łatwy w użyciu i niezawodny.

Ascona została wyposażona w napęd składający się z trzech silników i koła zamachowego. Ciężkie koło zamachowe wykonuje szybkie obroty dookoła osi, co skutkuje uzyskaniem wysokiej inercji systemu napędowego i zapewnia najbardziej stabilne obroty ze wszystkich jednostek napędowych, oferowanych przez Acoustic Signature.


Łożysko

Audio Research Ref75

Łożysko stanowi serce każdego gramofonu. Dzięki wnikliwym badaniom i procesowi rozwojowemu firma Acoustic Signature opracowała łożysko o idealnej charakterystyce pracy – dokładnie dopasowane, o ekstremalnie niskim poziomie szumów, bardzo niewielkim poziomie tarcia i długoterminowej stabilności. Łożysko jest wytwarzane ze specjalnie utwardzanej, polerowanej stali, a na jego spodzie umieszcza się ekstremalnie twardą kulkę z węglika wolframu.

W konstrukcji obudowy łożyska wykorzystano perfekcyjnie spasowane i ‘postarzane’, samosmarujące (i dzięki temu bezobsługowe) wkładki ze spieku brązowego. Podstawę łożyska wytwarza się ze specjalnie opracowanego materiału ‘high-tech’ o nazwie TIDORFOLON. Łożysko działa na sucho – bez konieczności smarowania. Firma stosuje niezwykle niską tolerancję błędu w konstrukcji łożysk Tidorfolon, a ich serwis jest bezpłatny przez cały okres użytkowania gramofonu. Łożysko objęte jest 10-letnim okresem gwarancji.

Jak widać, firma dołożyła wszelkich starań, aby stworzyć produkt potencjalnie doskonały. Wysoka masa oraz talerz o niskim rezonansie (i o wysokiej inercji) stanowią integralną część tego projektu. Bardzo niski poziom tarcia i szumów łożyska, w połączeniu z doskonałym napędem, gwarantują znakomitą synchronizację i najwyższą jakość dźwięku.

Bardzo wysokie niemieckie standardy produkcyjne gwarantują niezawodność gramofonu. Aby upewnić się, że każdy egzemplarz Ascony spełnia narzucone wymogi, znakomita większość części wykorzystanych do jej budowy jest wytwarzana na miejscu, przy wykorzystaniu precyzyjnych maszyn sterowanych komputerowo.


Acoustic Signature Ascona - Dane techniczne:
Łożysko: Wysoko precyzyjne, polerowane łożysko Tidorfolon
Prędkości obrotowe: 33 1/3 RPM, 45 RPM - przełączane
Kolory obudowy: Czarny, Srebrny
Wymiary: 550mm X 470mm
Waga: ok. 78kg

Audio Research
 
 
Ascona MK2 turntable  118 800 zł     cena zawiera KGO: 3,08 zł
Ascona brass-to-gold Silencer upgrade  11 000 zł     cena zawiera KGO: 3,08 zł
Ascona stand  33 000 zł     cena zawiera KGO: 3,08 zł
Ascona brass sandwitch platter upgrade  26 400 zł     cena zawiera KGO: 3,08 zł
Ascona armboard  1 320 zł     cena zawiera KGO: 3,08 zł
Ascona armbase  3 740 zł     cena zawiera KGO: 3,08 zł
na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)