ACOUSTIC SIGNATURE


HiFi i Muzyka
Nagroda Roku
2015

 

Gramofon Acoustic Signature Thunder


Nowy, rewolucyjny projekt

Thunder jest pierwszym gramofonem, w konstrukcji którego zastosowano rewolucyjny system wyciszający rezonanse talerza ‘Silencer Platter 3’ – jedno z najistotniejszych udoskonaleń konstrukcyjnych, wprowadzonych przez firmę Accoustic Signature. Gramofon Thunder został zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby zapewnić wyjątkową jakość reprodukcji muzyki, która będzie mogła nawet przyćmić znacznie droższe konstrukcje.

Solidne aluminiowe chassis o wysokości 70mm stanowi podstawę gramofonu, na której można zamontować do trzech przyczepów mocowania ramienia – w rozmiarach 9-12 cali, dowolnego producenta.

Talerz o wysokości 50mm jest napędzany przez umieszczony z boku silnik, precyzyjnie kontrolowany przez elektronikę Alpha DIG. Podstawa gramofonu została zaprojektowana pod kątem optymalnej stabilności. Szeroki rozstaw nóżek generuje większą stateczność i zwiększa koncentrację masy na spodzie urządzenia.

Thunder powstał z myślą o dostarczeniu najwyższej klasy dźwięku, jednak również posiada współczesny, atrakcyjny wygląd.


Projekt

Przygotujcie się na dalsze niespodzianki. Nowy Thunder stanowi efekt konsekwencji i doświadczeń projektowych firmy. Jeśli dodamy do tego obsypaną nagrodami jakość dźwięku, elegancję, wygodę i komfort użytkowania, łatwo będzie zrozumieć, dlaczego gramofony Acoustic Signature o wysokiej masie odniosły tak wielki sukces.  Seria gramofonów Thunder prezentuje niepowtarzalny styl, w którym doskonałą jakość wykonania połączono z najnowocześniejszą technologią i łatwością dopasowania się do reszty systemu audio.

W konstrukcji gramofonu wykorzystano talerz z 24. modułami wyciszającymi Silencer oraz najnowszą wersję elektroniki sterującej silnikiem – Alpha DIG – którą dyskretnie umieszczono pod spodem korpusu urządzenia. Moduły montażowe pod ramiona są regulowane. Możliwe jest zamontowanie dowolnego ramienia, a gramofon umożliwia opcję jednoczesnego montażu trzech osobnych ramion gramofonowych. Trzy regulowane nóżki umożliwiają łatwe wypoziomowanie urządzenia.


System Napędowy

W projekcie nowego Thunder połączono masywną aluminiową plintę o grubości 45mm z równie masywnym, aluminiowym talerzem o grubości 50mm. Takie rozwiązanie stanowi doskonałą podstawę dla montażu łożyska Tidorfolon, utrzymującego talerz gramofonu, a także dla mocowania wymiennych ramion.

Nowy, całkowicie cyfrowy silnik, sterowany firmową elektroniką Alpha DIG, zapewnia doskonałą stabilność obrotów, a przejrzysty moduł kontroli zintegrowano w laserowo wyciętej, osobno umieszczonej obudowie silnika.

Precyzyjnie wykonany aluminiowy talerz, z 24. modułami wyciszającymi Silencer, jest kolejnym elementem który sprawia, że dźwięk Thunder jest wybitny jak na tę klasę cenową.


Talerz

Talerz o wysokości 50mm wykonano z aluminium i umieszczono w nim 24 wkładki wyciszające. W konstrukcji wykorzystano bardzo miękki stop aluminium, w celu zoptymalizowania okresowego rezonansu talerza i dodatkowo pokryto go od spodu materiałem wytłumiającym. Założenie projektowe rozwiązania wytłumiającego ‘Silencer-Platter’ było jasno zdefiniowane: eliminacja wibracji powstałych w wyniku wpływu dźwięków rozprzestrzeniających się poprzez powietrze, eliminacja szumów łożyska oraz zwiększenie masy bezwładności talerza. Kolejnym założeniem była dramatyczna eliminacja wszystkich wibracji, mieszczących się w zakresie pasma 400-6000Hz. Założenia zostały osiągnięte poprzez nawiercenie 24 otworów w bryle talerza. Proces produkcyjny zoptymalizowano pod kątem jak najprecyzyjniejszego wykonania otworów. Otwory są nawiercane, a następnie średnica każdego z nich jest osobno kalibrowana.

Taka technologia pozwala na zmniejszenie rozbieżności do granicy 1/100mm, co przekłada się na perfekcyjne dopasowanie 24 modułów wytłumiających. Moduły stają się integralną częścią gramofonu, która w wysoce efektywny sposób absorbuje niepożądane wibracje. Energia wibracji jest natychmiast redukowana, a praca talerza gramofonu stabilizuje się. Aby uniknąć naruszenia równowagi, wszystkie moduły – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – zostały nawiercone w absolutnej symetrii w stosunku do środka talerza. Jak możecie zauważyć, zostało zrobione dokładnie wszystko, aby opracować produkt potencjalnie perfekcyjny.


Silnik

Acoustic Signature wierzy, że system napędowy gramofonu powinien posiadać wystarczająco dużą energię do rozpędzenia talerza, ale jednocześnie nie powinien wpływać na niego podczas obrotów. Cel ten osiągnięto dzięki wyprodukowanemu w Europie silnikowi synchronicznemu, wyposażonemu w najnowocześniejszy system kontroli. Zewnętrznie umieszczony silnik gramofonu jest sterowany przez swój własny elektroniczny kontroler, o nazwie Alpha DIG. Jest to całkowicie nowy projekt, w którym wykorzystano w pełni cyfrowe stopnie wyjściowe oraz technologię oscylatora kwarcowego. Dzięki tym rozwiązaniom silnik pozostaje niewrażliwy na negatywne wpływy wahania napięcia w sieci, czy sprzęty domowe, generujące ‘szum’ sieciowy, który może wpływać na działanie silników AC, co bezpośrednio przekłada się na uzyskiwaną jakość dźwięku.

Kontrolowany kwarcem  układ  DSP tworzy idealną sinusoidę o napięciu 24V, która napędza silnik, co skutkuje doskonale stabilnymi, stałymi obrotami talerza gramofonu. System kontroli Alpha DIG, to znakomite i sprawdzone rozwiązanie konstrukcyjne. Silnik gramofonu Thunder został zamontowany z tyłu, po lewej stronie – w niewielkim oddaleniu od chassis urządzenia. Ponieważ silnik nie styka się bezpośrednio z chassis, żadne wibracje nie są przesyłane do gramofonu. Thunder’a  można wyposażyć maksymalnie w 3 silniki.


Łożysko

Audio Research Ref75

Łożysko stanowi serce każdego gramofonu. Dzięki wnikliwym badaniom i procesowi rozwojowemu, firma Acoustic Signature opracowała łożysko o idealnej charakterystyce pracy – dokładnie dopasowane, o ekstremalnie niskim poziomie szumów, bardzo niewielkim poziomie tarcia i długoterminowej stabilności. Łożysko jest wytwarzane ze specjalnie utwardzanej, polerowanej stali, a na jego spodzie umieszcza się ekstremalnie twardą kulkę z węglika wolframu. W konstrukcji obudowy łożyska wykorzystano perfekcyjnie spasowane i ‘postarzane’, samosmarujące (i dzięki temu bezobsługowe), wkładki ze spieku brązowego.

Podstawę łożyska wytwarza się ze specjalnie opracowanego materiału ‘high-tech’ o nazwie TIDORFOLON. Łożysko działa na sucho – bez konieczności smarowania. Firma stosuje niezwykle niską tolerancję błędu w konstrukcji łożysk Tidorfolon, a ich serwis jest bezpłatny przez cały okres użytkowania gramofonu. Łożysko objęte jest 10-letnim okresem gwarancji.


Acoustic Signature Thunder - Dane techniczne:
Napęd: Silnik synchroniczny, sterowanie elektroniczne, zewnętrzny zasilacz
Łożysko: Wysoko precyzyjne, polerowane łożysko Tidorfolon
Chassis: Chassis z optymalizacją rezonansów, 3 podstawki z miękkiego stopu metalu, o regulowanej wysokości
Talerz: Precyzyjnie obrabiany talerz ze stopu aluminium, o wys. 50mm i wadze 15kg, 24 podwójnie izolowane moduły Silencer
Prędkości obrotowe: 33 1/3 RPM, 45 RPM - przełączane
Zasilanie: 100-260V
Kolory obudowy: Czarny, Srebrny
Wymiary: 440mm X 440mm
Waga: 41-46kg (zależnie od dodatków)

Audio Research
 
 
Thunder MK2 turntable  37 400 zł     cena zawiera KGO: 1,96 zł
Thunder brass-to-gold Silencer upgrade  4 390 zł     cena zawiera KGO: 1,96 zł
Thunder armboard  1 180 zł     cena zawiera KGO: 1,96 zł
Thunder armbase  2 420 zł     cena zawiera KGO: 1,96 zł
Thunder PS-1 linear power supply upgrade  3 080 zł     cena zawiera KGO: 1,96 zł
Thunder extra motor/belt/pully  3 080 zł     cena zawiera KGO: 1,96 zł
na górę
Thunder High Fidelity 11/2015

Thunder z trzema silnikami jest niesamowity. Łączy w sobie zalety gramofonów z napędem typu „idler” oraz ciężkich, masowych. Jego dźwięk jest żywy, dynamiczny, precyzyjny, nasycony. To cechy, które w tym samym zdaniu spotykają się niezwykle rzadko. To bardzo droga, ale za to realna przepustka do high-endu z ludzką twarzą, dla wszystkich.

Wojciech Pacuła


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)