SPIRAL GROOVE

Gramofony Spiral Groove

WATCH
WATCH
WATCH
WATCH

Jako medium reprodukcji muzyki, winyl nadal pozostaje niezastąpiony. Aby wydobyć jego bogaty i pełen niuansów potencjał, gramofon powinien zapewnić co najmniej wysoki poziom kontroli prędkości obrotów talerza oraz transferu energii pomiędzy swoimi komponentami. Szum jest gramofonową Nemezis, a bezkompromisowy sygnał wyłaniający się z ciszy tła – celem do osiągnięcia.

Spiral Groove oferuje dwa rodzaje modeli, każdy reprezentujący taki sam poziom inspiracji i dokładności, aby być godnym nosić nawę firmy. W zasadzie te dwa gramofony posiadają tak dużo wspólnych części, że są znacznie bardziej podobne, niż odmienne. Identyczne w pomyśle konstrukcyjnym, te dwa urządzenia, częściowo oparte są na koncepcji rozdzielonych mas, aby zapewnić jak najlepszą kontrolę poziomu szumów. Stal nierdzewna i aluminium nadają konstrukcjom odpowiednią masę i solidność, które stanowią pierwszą linię obrony przed niepożądanymi wibracjami. Jednak masa sama w sobie nie jest w stanie wyeliminować szumów; pomimo, że zastosowane w konstrukcji metale przechowują i uwalniają energię w łatwy do przewidzenia sposób, to dopiero nadanie odpowiedniego kształtu tym różniącym się od siebie materiałom pozwala rozproszyć ją efektywnie. Dzięki połączeniu różnych grubości aluminium, rozdzielonych odpowiednim materiałem tłumiącym, mozna było skonstruować bardzo zwarty, sztywny i dobrze wyciszony korpus gramofonu. Każda oddzielna warstwa aluminium pozwala usztywnić całą konstrukcję platformy, wyciszyć bezpośrednio sąsiadujące ze sobą warstwy i ma absolutny wpływ na funkcjonalność całego urządzenia, to jest napędu, łożyskowania, mocowania ramienia itd. Konstrukcja platformy posłużyła jako wyjście do budowy gramofonów SG2 i SG1.1. Są one identyczne jeśli chodzi o koncepcję i materiały, jednak różnią się zaawansowaniem konstrukcji.

Izolacja mechaniczna to następny istotny element kontroli. Za pracę silnika, ramienia i talerza odpowiadają oddzielne, odseparowane warstwy każdej z platform. Taka konstrukcja powstrzymuje zakłócenia generowane przez jeden mechanizm od przenoszenia się na inne elementy zestawu. Ten strategiczny sojusz – sztywność, zgodność elementów i ich wzajemna izolacja - daje podstawę konstrukcji jednego z najcichszych i najbardziej uniwersalnych gramofonów na obecnym rynku.

Ponieważ talerz gramofonu to miejsce, gdzie powstaje efekt tarcia, jego konstrukcja jest najbardziej istotna. Talerze Spiral Groove posiadają pasek napędzany w punkcie podparcia łożyska, co eliminuje potencjalne drgania i chybotanie. Talerze wykonano z grubej warstwy tworzywa fenolowego, na które nałożono dwie cieńsze warstwy winylu i grafitu. W odróżnieniu od innych gramofonów, trzpień i łożysko w konstrukcjach Spiral Groove są rozdzielone, jednak precyzyjnie wyśrodkowane. Odseparowanie tych dwóch krytycznych elementów drastycznie redukuje wymianę energii pomiędzy nimi i jeszcze bardziej obniża poziom szumów gramofonu zapewniając jednocześnie niespotykaną głębię i szczegółowość przekazu dźwiękowego. W zasadzie jedynym materiałem z którym styka się trzpień, to rozpraszający energię grafit, stanowiący górną warstwę talerza. Gwintowany docisk płyty, wykonany z nierdzewnej stali, bądź anodowanego aluminium (zależnie od modelu), wyposażony jest w elastyczny pierścień dopasowujący płytę do grafitowej powierzchni talerza tak, aby zapewnić wkładce gramofonowej maksymalnie płaską powierzchnię pracy. Grafitowa powierzchnia talerza tak efektywnie rozprasza energię generowaną przy styczności igły gramofonowej z rowkiem płyty, że typowy szum igły, tak charakterystyczny dla innych gramofonów, jest praktycznie wyeliminowany. Można by spytać „Dlaczego to aż takie istotne?”… Jeśli wy możecie usłyszeć, co igła odczytuje z płyty to niestety, wkładka gramofonowa także. Wyobraźmy sobie typowy trzask lub pyknięcie, jakie słychać na płycie. Kiedy igła napotyka zanieczyszczenie w rowku płyty, reaguje na nie tak samo jak na informacje zapisaną na płycie, a wy odbieracie to jako trzask, bądź zniekształcenie dźwięku. Ale jest jeszcze natychmiastowa i wyraźna reakcja tego spotkania wygenerowana przez talerz, jako energia odbita. Jako że spotkanie jest krótkie, a odpowiedź natychmiastowa, rezultatem jest trzask, który nie jest słyszalny jako dwa osobne dźwięki, ale raczej jako wydarzenie głośniejsze i dłuższe, niż w rzeczywistości. Tak dzieje się z całą muzyką odtwarzaną z płyt winylowych. Nie potrzeba będzie specjalisty od napędów rakietowych, aby wywnioskować, że jeśli talerz potrafi skutecznie rozproszyć energię i wyeliminować odbity sygnał zanim dotrze on do wkładki, winyl będzie znacznie cichszy, a muzyka czystsza. Ludzie zawsze zdumiewają się, jak cicha jest powierzchnia płyty odtwarzana na gramofonie Spiral Groove. To chyba najbardziej istotny z wielu powodów „dlaczego”.

Gramofony Spiral Groove wykorzystują jako napęd 12-woltowy silnik synchroniczny prądu zmiennego, do którego zasilanie doprowadzane jest przez kontroler zewnętrzny. Kontroler zasilania zamienia prąd zmienny z gniazda sieciowego na prąd stały, z którego generowana jest sinusoida ze zmiennymi częstotliwościami i regulowaną fazą. Kiedy gramofon startuje, silnik osiąga najwyższy moment obrotowy i częstotliwość wzrasta stopniowo w trakcie 19-sekundowego procesu, aby rozpocząć obroty talerza. Gdy prawidłowa prędkość zostanie osiągnięta, prąd w silniku zostaje zredukowany, aby zapewnić gładką i cichą pracę. Wskaźnik prędkości LED na obudowie gramofonu miga wraz ze wzrostem częstotliwości, a następnie zapala się na stałe, kiedy talerz osiąga prędkość właściwą – 33 lub 45 obrotów na minutę. Każda z prędkości obrotowych może być regulowana w zakresie 10% przez dedykowane 18-stopniowe regulatory umieszczone nad wskaźnikami prędkości.

Pozostaje jeszcze ostatni, bardzo ważny aspekt dotyczący naszych gramofonów – łatwość obsługi. Nie ma potrzeby ustawiania, kalibracji, ani żadnych pokręteł umożliwiających użytkownikowi własną regulację. SG2 i SG1.1 działają tak, jak zostały zaprojektowane i wykonane. W momencie, gdy gramofon zostanie wypoziomowany, a prędkość odpowiednio ustawiona, nie potrzeba żadnych dodatkowych czynności. Będzie on „ustawiony” już na stałe i żadne inne regulacje nie będą konieczne. Pozostanie tylko i wyłącznie kwestia ustawienia ramienia i wkładki, bez zaprzątania sobie głowy resztą. To naprawdę jest sprzęt bardzo prosty w obsłudze.

na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)