SPIRAL GROOVE
WATCH

Spiral Groove SG1.2

Plinta gramofonu SG1.2 składa się z czterech warstw aluminium, podzielonych na dwie odrębne platformy. Te dwie odrębne platformy, stanowiące swoje lustrzane odbicia, rozdzielone przez precyzyjnie rozmieszczony zestaw elastomerów, funkcjonują jako jedna całość. Podstawki, wykonane przy wykorzystaniu firmowej technologii Strange Attractor, które wytłumiają niskie częstotliwości, przymocowano do spodniej warstwy. Warstwa druga, odseparowana za pomocą sztywnego materiału wytłumiającego, stanowi stabilną podstawę dla silnika gramofonu. Górna połowa plinty SG1.2, w podobny sposób izoluje talerz i ramię. Mechanizm łożyska, wraz z talerzem, umieszczony został w trzeciej warstwie licząc od spodu. Warstwa wierzchnia, również odseparowana za pomocą sztywnego materiału wytłumiającego, służy jako podstawa do montażu kolumny ramienia gramofonu. Dzięki temu silnik, talerz, ramię, jak również podłoże, na którym jest ustawiony gramofon, pozostają odizolowane od własnych wibracji, a jednocześnie utrzymują tak krytyczne, symetryczne ustawienie względem siebie.

Wyjątkowe łożyska w gramofonach Spiral Groove, wykonane zostały z takiej samej powierzchniowo utwardzanej stali, z jakiej buduje się wały korbowe w samochodach Formuły 1. Wykorzystanie materiału, którego strukturę zaprojektowano pod kątem odporności na wysoką temperaturę, duże prędkości i intensywną eksploatację, może wydawać się przesadą w przypadku łożyska gramofonu, jednak z kilku powodów materiał taki nadaje się doskonale. Po pierwsze, umożliwia uzyskanie podczas obróbki niezwykle wąskiej szczeliny pomiędzy trzpieniem, a łożyskiem, co przekłada się na znakomitą stabilizację pracy talerza. Po drugie, skoro wszystkie elementy łożyska wykonane są z takiego samego materiału, wielkość szczelin pomiędzy nimi nie ulega zmianie przy wahaniach temperatury. W łożyskach, w których wykorzystano różnego rodzaju materiały, różnice w szybkości rozszerzania się i kurczenia pomiędzy nimi, będą skutkowały niestabilnością pracy talerza. Temperatury nie da się kontrolować bez wykorzystania modułu ogrzewania, który będzie ją stabilizował. Projekt łożyska Spiral Groove zapewnia niezmiennie wysoką jakość działania, bez konieczności stosowania skomplikowanych systemów kompensacyjnych. Wykorzystana stal charakteryzuje się tak wysoką trwałością, że producent zapewnia 20-letni okres gwarancji.

W projekcie łożyska Spiral Groove wykorzystano stalową kulkę i szafirową podstawę, więc cała waga talerza opiera się na niezwykle małej przestrzeni styku pomiędzy kulką, a szafirem. Przestrzeń ta narażona jest na szybkie zużycie i stanowi źródło szumu. W celu przedłużenia żywotności elementów łożyska oraz zmniejszenia efektu tarcia, zastosowano własnej konstrukcji system magnesów, który redukuje nacisk talerza do wartości około 0.9 kg. Jest to główny czynnik przyczyniający się do gładkiej pracy talerza i zmniejszenia szumów łożyska.

Podobnie, jak w przypadku podstawek Strange Attractors, talerz gramofonu SG1.2 zaprojektowano przy wykorzystaniu nieregularnych kształtów i dokładnie dobranych materiałów. Połączenie grafitu i aluminium zapewnia uzyskanie pozbawionej rezonansów powierzchni styku z płytą gramofonową. Energia jest szybko odprowadzana z płyty poprzez talerz, a następnie wewnętrznie rozpraszana. Wykonany ze stali nierdzewnej pierścień napędowy, o średnicy ponad 35 cm, zapewnia odpowiedni poziom bezwładności dla ciężkiego talerza gramofonu. Stabilność obrotów talerza SG1.2 przekłada się na solidną jak skała scenę dźwiękową. Nieskomplikowany i niezawodny docisk zapewnia ścisły kontakt pomiędzy płytą i talerzem, a jednocześnie pomaga wyprostować pofalowane płyty.

Podstawa mocowania ramienia w SG1.2 jest wyposażona w uroczy gadżet - bagnet z nierdzewnej stali. Po wciśnięciu przycisku i lekkim obróceniu, tak jak przy wymianie obiektywu aparatu fotograficznego, ramię można łatwo zdemontować. Ten unikalny system umożliwia entuzjastom zastosowanie różnych kombinacji ramion i wkładek, które mogą być szybko i dokładnie wymieniane. Kiedy ramię i wkładka zostaną odpowiednio skalibrowane, ich wymiana dzięki bagnetowemu systemowi mocowania umożliwi doskonałe wyrównanie wszystkich elementów za każdym razem.

Ekstremalnie niski poziom szumu bazowego gramofonu SG1.2 pozwala ukazać nie tylko muzyczne niuanse, ale również zapewnia znakomitą przejrzystość dźwięku. Dynamika zarówno w niskich, jak i wysokich zakresach pasma, jest rozwijana w bardziej przekonujący sposób. Dzięki znakomitej kontroli, niskie częstotliwości są znakomicie rozciągnięte i posiadają siłę, którą nie tylko można usłyszeć, ale również poczuć. Prezentacja muzyczna SG1.2  charakteryzuje się dużym spokojem, który pozwala słuchaczowi skupić się na wykonaniu. Znikając z toru dźwiękowego, gramofon pozwala płytom przemawiać własnym językiem.


Cechy i specyfikacja modelu SG1.2:

 • Pierścień napędowy talerza o powiększonej średnicy zapewnia zwiększoną bezwładność i równomierność obrotów
 • Odwrócony szafirowy dysk i utwardzone stalowe łożysko kulkowe zapewniają niski poziom szumu i długi okres użytkowania
 • Talerz napędzany w punkcie podparcia łożyska w celu wyeliminowania zjawiska chybotania
 • Trzpień odprzęgnięty od łożyska dla optymalnej izolacji mechanicznej
 • Magnetyczny system redukcji nacisku talerza na szafirową podstawę łożyska
 • Talerz wykonany z grafitu i aluminium
 • Pasek napędowy o wysokiej elastyczności i okrągłym przekroju
 • Łatwo wymienialna podstawa ramienia z mocowaniem bagnetowym
 • Elektronicznie stabilizowana prędkość z możliwością dokładnej regulacji: 33 1/3 oraz 45 obr./min.
 • Synchroniczny silnik prądu zmiennego o niskim napięciu i wysokim momencie obrotowym. Kontrola fazy w celu wyeliminowania efektu zakleszczania
 • Odseparowane podstawki z aluminium i grafitu, z możliwością regulacji
 • Wymiary: 470mm x 380mm x 115mm (18.5” W x 15” D x 4.5” H)
 • Waga: 36 kg (80 lbs.) 

na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)